google-site-verification=78ZgSqA_GCxMl1T-bJyzJWdRFC-mcOMUtTRMmyGJsEs

Pire İlaçlama

Pireler, tarih boyunca insanlara zarar veren; salgın hastalıklara yol açarak geniş kitlelerin ölümüne neden olan bir haşeredir.

Kan emerek beslenen ve bu şekilde taşıdığı virüsler ile salgın hastalıkların yayılmasında önemli bir etken olan pire; veba, tifüs gibi geçtiğimiz 21. yüzyıla kadar ölümcül olan hastalıkların insanlara bulaşmasındaki başrolü oynamıştır.

Günümüzde, pirelerden bulaşan hastalıklar nedeniyle ölümler 3. Dünya Ülkeleri’nde görülmeye devam etmekle birlikte, ısırdıkları yerde kaşıntıya neden olan ve bu şekilde alerjik reaksiyonların oluşmasına neden bu haşerelerin görüldüğü alanlarda pire ilaçlama yaptırılması şarttır.

Pirelerin Özellikleri

 • Büyüklükleri yaklaşık olarak 0.5 mm’dir. Diğer parazit türlerinde olduğu gibi çabuk çoğalır ve hızlı yayılırlar.
 • Morfolojik özellikleri sebebiyle, pireleri yok etmek oldukça zordur. Sıcaklık, nem gibi değişkenlere karşı dayanıklı olan bu parazitler, açlığa uzun süre dayanamaz.
 • Insecta sınıfında yer alan diğer haşereler gibi, pireler de yumurtlama yöntemi ile çoğalmaktadır. Nemli ve sıcak havalarda daha hızlı çoğalan bu haşereler, yaz ve bahar döneminde çok sık görülür.
 • Pireler kış şartlarına dayanıklı olmadıklarından, sıcak bölgelerde yayılım gösterir. Bunun yanı sıra kış mevsiminde de ülkemizde nadir görülürler. Bu nedenle pire ilaçlama uygulamaları kış aylarında daha az yapılmaktadır.
 • Sahip olduğu uzun arka bacakları sayesinde, 30cm’ye kadar zıplayabilen pireler; bu özellikleri sayesinde geniş alanlara yayılabilmektedir.
 • Ülkemizde sıcak alanlarda çok sık görülen pireler; özellikle İzmir, Aydın, Muğla, Bursa, İstanbul gibi şehirlerde ciddi sorunlara yol açmaktadır.
 • Kalabalık alanlarda kan emme ihtiyacını giderme oranına paralel olarak ürediklerinden, insanların kalabalık şekilde yaşadığı yerlerde pire popülasyonu da hızlı bir ivme ile artar.
 • Genellikle kahverengi ya da siyah renkte görülen pireler, küçük yapılı olduklarından çoğunlukla gözle görülmez. Ancak vücutta ısırık izleri, ortamdaki pire varlığına işaret edeceğinden, ilaçlama öncesi analiz çalışması yapılabilir.

Pire ile Mücadele Yöntemleri

Pire ile mücadele için en etkili yöntem, ilaçlama yaptırmak olduğu gibi, başka yollar ile bu canlılardan kurtulmak mümkün değildir.

Bu durumun temel nedeni, pirelerin sahip olduğu spesifik özelliklerdir. Hızlı çoğalma, her alana yayılabilme ve küçük yapılı olma gibi nitelikleri nedeniyle, pireleri bireysel ya da doğal yöntemler ile yok etmek mümkün olmayacağı gibi; kan emerek beslendiklerinden bu canlıları zehirli yemler ile yok etmek de olası değildir.

Dolayısıyla pirelerden kurtulmak için profesyonel ve detaylı bir biçimde ilaçlama yaptırılması şarttır. Zira bu canlıları yok edebilmek için basit pire ilaçları kullanmak ya da amatör şekilde pire ilaçlama yaptırmak hiçbir etki göstermeyecek ve parazitlere karşı istenen çözümü sağlamayacaktır.

Pire ile mücadele için, bu alanda uzman olan firmaların tercih edilmesi gerektiği gibi amatör yöntemler ile yapılacak işlemlerin hiçbir sonuç vermeyeceği unutulmamalıdır.

Pire ilaçlama Teknikleri

Parazitlerden kurtulmak için sıvı ilaçların kullanımı şarttır.

Ancak ortam şartlarına bağlı olarak; kokulu ya da kokusuz ilaç tercihi yapılabileceği gibi; ilaçlama tekniği de ortam şartlarına göre belirlenmektedir.

 1. Buharlama Tekniği
 • Bu ilaçlama tekniği pire ile mücadele için en fazla kullanılan yöntemlerin başında gelir.
 • Pire yoğunluğunun çok fazla olduğu alanlarda buharlama tekniği dışındaki yöntemler etki göstermeyecektir.
 • Daire, bina, bahçe, iş yeri gibi alanlarda bu teknik kullanılabilmektedir.
 • Buharlama tekniği ile yapılan pire ilaçlama uygulamalarında, ortamın belirli bir süre kapalı tutulması ve iyi bir şekilde havalandırılması şartı vardır. Bu nedenle hastane, yurt, okul gibi pirelerin sık görüldüğü alanlarda buharlama yöntemi tercih edilmez.
 • Buharlama tekniği ile yapılan pire ilaçlama işlemlerinde, kullanılan ilacın etkisi de son derece önemlidir. Sağlık Bakanlığından onaylı olan etkili pire ilacı ile yapılan buharlama tekniği, pire ile mücadele konusunda kesin çözüm sağlamaktadır.

Uyarı: Pirelerin çok yoğun olduğu alanlarda tek ilaçlama yeterli olmayabilir.

Bu gibi durumlarda ilk pire ilaçlama işleminden sonra iki hafta içerisinde ikinci uygulamanın yapılması kesin çözüm verecektir.

 1. Püskürtme Tekniği
 • Püskürtme tekniği pireden kurtulmak için cafe, restoran, iş yeri gibi alanlarda sık tercih edilen bir yöntemdir.
 • Zıplayarak hareket eden pireler, püskürtme tekniği ile alanın belirli noktalarını hedef alarak yapılan ilaçlama uygulamasından kısa sürede etkilenmektedir.
 • Püskürtme tekniği ile yapılan pire ilaçlama uygulamaları, profesyonel pest kontrol şirketleri tarafından gerçekleştirilmelidir
 • . Aksi durumda bu parazitlere karşı istenen sonuç alınamayacaktır.

NOT: Pireden kurtulmak için buharlama yöntemi uygulaması, daha kısa sürede çözüm vermektedir.

Bununla birlikte, püskürtme ile yapılan pire ilaçlama da aynı etkiyi gösterdiği gibi, pirelerin yok olması bu uygulamada bir haftayı bulabilmektedir.

Pireden Kurtulma Yolları

Pireden doğal mücadele yöntemleri ile kurtulmak mümkün değildir. Parazit olarak yaşayan ve hem insan vücudunu hem de hayvan vücudunu konak canlı olarak kullanabilen bu haşerelere karşı etkili bir çözüm sağlayabilmek için profesyonel ilaçlama hizmeti alınması şarttır.

Etki yüksek olmayan pire ilaçları, bu parazitlere karşı etki göstermeyeceği gibi; yüksek etkili ilaçların bilinçsizce kullanılması, insan sağlığına ciddi zararlar verebilir.

Pireyi yok etmek ve bu parazitin neden olabileceği sorunlardan kurtulmak için Sağlık Bakanlığı onayına sahip olan ve pire ile mücadele alanında uzman olan firmalardan hizmet alınması, bu canlılardan kurtulmanın biricik ve en etkili yoludur.

PİRE TÜRLERİ

Pireler, genellikle sıcak ve nemli alanlar ile kalabalık bölgelerde yaşamayı seven canlılardır.

Bununla birlikte, konak olarak kullandığı canlı türüne göre, pireler de sınıflara ayrılmaktadır.

 1. Kedi Piresi:
 • En sık görülen pire türlerinden biridir.
 • Kedi ve köpeklerde parazit yaparak, hayvanların sürekli olarak kaşınmasına ya da enfeksiyon kapmasına neden olabilmektedir.
 • Evcil hayvanlarda bulunan bu pire türünden kurtulmak için, özel dış parazit ilaçlarının kullanılması gereklidir.
 • Küçük yapılı bir tür olan kedi piresi, hayvanların geniş tüyleri arasında yuva yaparak, hızlı bir şekilde çoğalabilir ve bu şekilde diğer hayvanlara da bulaşabilir.
 1. Köpek Piresi
 • Diğer pire türlerine göre daha büyük yapıdadır.
 • Köpek ve kedi gibi evcil hayvanlarda; inek, sığır, at gibi çiftlik hayvanlarında barınabilir.
 • Birçok hastalığın yayılmasına neden olan bu canlılar, zayıf hayvanlarda ciddi sorunlara yol açabilir.
 • Hızlı üreyen ve ısısını, üzerinde yaşadığı hayvana göre ayarlayan köpek pireleri, insanlar üzerinde yaşayamaz.
 1. İnsan Piresi
 • Yapı olarak en küçük türlerden biridir.
 • Hayvanlar üzerinde yaşayabildiği gibi, insanların da kanını emebilmektedir. Ancak insan vücudunda saklanabilecek alan bulunmadığı için (hayvanlarda geniş ve uzun kıllar arasında kolaylıkla gizlenebilir.) sıcak yerlerde yuva yaparak, insan kanı emer.
 • Birçok hastalık ve mikrop taşıyıcısı olan insan piresi, salgın hastalıkların yayılmasına neden olabilmektedir. Tifüs ve veba gibi insan yaşamını doğrudan tehdit edebilen pire türü insan piresidir.
 1. Kuş Piresi
 • Güvercin piresi olarak da bilinen bu parazit türü, özellikle kümes hayvanlarında görülür.
 • Çok hızlı çoğaldığından ve kuş türleri üzerinde kolayca yuva yapıp diğer hayvanlara bulaşabildiğinden oldukça tehlikelidir.
 • Bu canlı türü ile mücadele için kümeslerde pire ilaçlama uygulamaları sık yapılır.
 • Ancak canlı üzerinde böcek ilacı kullanımı sakıncalı ve yasak olduğundan, evcil hayvanların özel dış parazit ile tedavi edilmeleri şarttır.
 1. Su Piresi
 • Yaygın görülen bir pire türü olmamakla birlikte, adından da anlaşılacağı üzere sularda yaşarlar.
 • Genellikle tatlı suda yaşayan bu canlının vücudu tamamen saydamdır ve iç organları dahi görülebilir.
 • Sudaki mikroorganizmalardan beslenen su piresi, kan emerek beslenmeyen pire türleri arasında yer almaktadır.

Pire ilaçlama Firmaları ve Fiyatları

Pireleri yok etmek oldukça zor olduğu gibi bu işlem için kullanılan ilaçlar, insan sağlığına zarar verebilmektedir. Bu nedenle pireye karşı yapılan uygulamalarda, insan sağlığının korunması ve etkili ancak sağlık açısından zararsız ilaçların kullanılması oldukça önemlidir. Bu ölçüde de Sağlık Bakanlığından onaylı olan ve kalitesi ile güven arz eden pire ilaçlama firmaları tercih edilmelidir. Pire ile mücadele için hizmet alınacak bir firmanın sahip olması gereken özellikler şunlardır:

 1. Pire ilaçlama firması Sağlık Bakanlığı onayı taşımalı ve pireye özgü böcek ilaçları kullanmalıdır.
 2. Profesyonel personellere sahip olmalı ve pire ile mücadele için analiz ve ilaçlama tekniği çalışmalarını uzman bir biçimde gerçekleştirmelidir.
 3. Pire türleri konusunda uzman olması gereken böcek ilaçlama şirketleri garantili olarak hizmet vermelidir.
 4. Ev, iş yeri, ofis, bahçe, fabrika, hastane gibi farklı alanlarda ilaçlama yapabilecek niteliğe sahip olmalıdır.
 5. Pest kontrol alanında uzman olmalı ve fumigasyon tekniği ile püskürtme tekniği konusunda yetkinlik sahibi olmalıdır.
 6. Ekonomik pire ilaçlama fiyatları ile hizmet vermeli ve ikinci ilaçlamanın söz konusu olması durumunda müşteriye gerekli bilgilendirmeyi yapmalıdır.
 7. Uygulama sonrasında yapılması gerekenler hakkında bilgilendirme yapmalı ve küçük çocuklar ile evcil hayvanların olumsuz etkilenmesine karşı önlem almalı ve uyarıda bulunmalıdır.

Bu niteliklere sahip olmayan pire ilaçlama servisleri tarafından alınacak hizmet, başarılı bir şekilde sonuç vermeyeceği gibi, sakıncalı sonuçlara da yol açabilir. Bu nedenle pire ile mücadele alanında başarılı bir firmanın tercih edilmesinin son derece önemli olduğu unutulmamalıdır.

Pire ilaçlama İstanbul

İstanbul, pire sorunun sık görüldüğü illerden biridir. Genellikle ev, ofis, bahçe ve bodrum gibi alanlarda görülen pire sorunu, kalabalık bir nüfusa sahip olan İstanbul’da çok hızlı şekilde yayılmaktadır. Bu nedenle bu parazitin görüldüğü alanlarda ilaçlama uygulamasının geciktirilmeden yapılması ve pirelere karşı hızlı bir şekilde önlem alınması son derece önemlidir. Alelade şekilde verilen İstanbul pire ilaçlama hizmeti, etki göstermeyeceği gibi; bu alanda profesyonel firmalar ile çalışılması gerektiği unutulmamalıdır.

Kocaeli Pire ilaçlama

Kocaeli bölgesinde fare ve pire sorunu çok sık görülmektedir. Kış aylarında fare ile mücadele için uygulama yapıldığı gibi, yaz döneminde de pire, tahtakurusu ve kene gibi parazitlere karşı sıklıkla ilaçlama yapılmaktadır. Ağaçlık alanların fazla olduğu ve denize yakın bir alan olan Kocaeli’nde pire ilaçlama yaptırırken, firmanın garanti vermesine ve Sağlık Bakanlığı onayı ile uygulama yapmasına dikkat edilmelidir.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Free Mass Ping

Backlinks Maker provided by prepostseo.com