google-site-verification=78ZgSqA_GCxMl1T-bJyzJWdRFC-mcOMUtTRMmyGJsEs

Kokulu İlaçlama

Kokulu ilaçlama yöntemi; jel ve kokusuz ilaçların etki edemediği tüm haşere, böceklerden kurtulmak için uygulanan bir yöntemdir.

Buharlama ya da püskürtme yöntemleri ile gerçekleştirilen kokulu ilaçlar;  zehirliler, gider böcekleri ve oldukça ufak, gözle görülemeyecek boyutlara sahip parazitler için uygulanan kalıcı bir tekniktir.

Genellikle park, bahçe, orman gibi açık ve büyük yerlerde, her alanda olabilecek haşereler ile mücadele için yapılan kokulu uygulamalar, ev, ofis, bodrum gibi boşaltılabilecek, havalandırılabilecek yerler için de tercih edilmektedir.

İnsanlarla direkt temasları ya da farklı şekildeki temasları sonucunda solunum yolları rahatsızlıklarına, alerjik reaksiyonlara, cilt hastalıklarına sebep olabilecek kadar tehlikeli olan kokulu ilaçlama için tecrübeli kişilerce oluşan ekipler ile çalışan haşere kontrol şirketleri tercih edilmelidir.

Akrep, yılan, kertenkele, kırkayak, örümcek, sinek, karınca, güve, gümüşçün, halı böceği, pire, kene, bit gibi haşereler ile mücadele için kokulu böcek ilaçlama yapılmaktadır.

Bu ilaçlama yanlış uygulandığında, ilaçları dozajları yanlış kullanıldığında sağlık problemleri yaşanabileceğinden dolayı bilinçli ilaçlamalar gerçekleştirilmelidir.

Ayrıca ilaçların temaslarına engel olacak önlemler alınması da şarttır. Bunun hakkındaki detaylı bilgileri ilaçlama öncesinde, sizlere hizmet verecek olan böcek ilaçlama şirketleri ile görüşerek almanız gerekmektedir.

Kokulu ilaçlama öncesinde almanız gereken önlemler:

 • Eğer uygulama kapalı alanlar için uygulanıyorsa alandaki gıdaların ağızları sıkıca kapatılarak saklanması gerekmektedir.
 • İşlem öncesinde varsa evde çocuk ve bebeklerinizin oyuncakları da poşetlenerek kaldırılmalıdır.
 • Yine vücut yapıları hassas olduğu için çocuklarınızın giydikleri ve kullandıkları eşyaların ilaçlarla temasları engellenmelidir.
 • Evde varsa evcil hayvanlarınızın alandan muhakkak çıkartılmalıdır.
 • Eğer akvaryum varsa ve taşınamayacak büyüklükte ise, akvaryumun üzeri kapatılarak, yine üzerine havluyla örtülmelidir.
 • Koltukların üzerlerinin örtülmesine ya da halı, kilimlerin alandan çıkarılmasına gerek yoktur. Çünkü bu gibi eşyalara da haşere bulaşmış olabilir.
 • İlaçlama sırasında maskeli personellerde dışında alanda hiçbir kimsenin bulunmaması gerekmektedir.

Haşereler ile mücadele için sıkça uygulanan kokulu ilaçlama sonrasında da yapılması gereken bir takım işlevler olabilir.

Zira etkisi büyük olan bu ilacın bulaşmış olduğu gereçler ve eşyaların dezenfekte edilmeden kullanılması tehlikeli olabilir.

Uygulamalar sonrasında yapılması gerekenler:

 • Uygulama yapıldıktan sonra alan 2 saat kadar kapalı tutulmalı ve ardından yardım saatlik havalandırılmadan sonra kullanıma yeniden açılmalıdır.
 • İşlem sonrasında eğer varsa bebekleriniz eşyaları muhakkak bir yıkamadan geçirilmelidir.
 • İlaçların temas etmeleri mümkün olan mutfak gereçleri iyice dezenfekte edildikten sonra kullanılmalıdır.
 • Kokusuz müdahale yöntemleri sonrasında bir süre ıslak temizlik yapılmasına gerek yoktur. Bu sayede ilacın etkisi daha fazla sürecektir.

Kokulu ilaçlama, diğer yöntemlerde de  olduğu gibi hassas davranılarak uygulanması gereken bir işlemdir.

Asla bilinçsizce yapılmamalıdır. Bir haşere kontrol  firması tarafından hizmet almanız durumunda, bu firmanın işlem için gerekli evraklara sahip olup olmadıkları muhakkak kontrol edilmelidir.

Her zaman profesyonel ekiplerle çalışan şirketler ile irtibat kurulmalıdır.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Free Mass Ping

Backlinks Maker provided by prepostseo.com